Czyściwo bawełniane powstaje ze zużytych materiałów bawełnianych oraz tekstyliów, które mają w swoim składzie znaczną część bawełny. Jest wykorzystywane przede wszystkim w celu czyszczenia różnorodnych powierzchni, a także elementów maszyn. Sprawdza się podczas usuwania chemikaliów, smarów i innych substancji trudnych do usunięcia. Główną zaletą czyściwa bawełnianego jest duża chłonność. Co ważne, czyściwo bawełniane pozyskiwane jest poprzez recykling. Jest wykorzystywane jednorazowe, a po użyciu nadaje się do utylizacji.
Specyfika i zastosowanie czyściwa bawełnianego
Czyściwo bawełniane powstaje z tkanin i dzianin białych i kolorowych. Dobór odpowiedniego czyściwa zależy od składu barwnego i materiałowego. W zależności od specyfiki tkanin wykazuje ono różny stopień absorbowania substancji chemicznych.
Czyściwo bawełniane znajduje zastosowanie w przemyśle. Wykorzystywane jest przez firmy, zakłady przemysłowe, punkty usługowe, firmy gastronomiczne i służbę zdrowia. Jest pomocne podczas czyszczenia nawet najbardziej kłopotliwych substancji. W praktyce wykazuje wszechstronne zastosowanie i bardzo często traktowane jest jako znaczne wygodniejsza w użyciu alternatywa dla standardowych ścierek czy szmatek. Z uwagi na fakt, że przeznaczone jest do jednorazowego użytku, odpada problem z koniecznością prania i suszenia czyściwa.
Przy pomocy czyściwa bawełnianego można czyścić praktycznie każdy rodzaj powierzchni. Dobór odpowiedniego czyściwa zależy jednak również od rodzaju zabrudzeń. Bawełna doskonale sprawdza się podczas sprzątania warsztatów samochodowych, np. przy wycieraniu smarów czy płynu hamulcowego. Świetnie oczyszcza powierzchnie szklane. Podczas czyszczenia chemikaliów należy zwracać uwagę na to, aby sięgnąć po czyściwo białe, ponieważ w przypadku kolorowego może dojść do reakcji z barwnikami. Z kolei wysokogatunkowe czyściwa celulozowe znajdują zastosowanie w gastronomii i branży medycznej. Znane są również czyściwa bezpyłowe, które zwykle stosowane są do czyszczenia wewnętrznych elementów składowych maszyn.
Czyściwa bawełniane białe przydadzą się wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą powierzchnie szklane oraz chemikalia mogące wejść w reakcję z barwnikami z tkanin czy dzianin wykorzystanych do produkcji czyściwa. Z kolei gastronomia i branża medyczna preferują wysokogatunkowe czyściwa celulozowe. Czym innym czyści się maszyny z zewnątrz, czym innym wewnętrzne powierzchnie ich elementów składowych – te często wymagają czyściw bezpyłowych.